Exrta Curricular Awards

HINDI DEBATES

S. No. Name of Student Class
1. Akhil Behl B.Sc.(H) Math III Year Blazer & Color
2. Sunil Kumar B.A.(H) History III Year Blazer & Color
3. Anuja (W) B.Sc.(H) Computer Science II Year Memento
4. Anjum Sharma B.A.(H) Hindi I Year Memento

HINDI DRAMATIC

1. Nakul Datt B.Sc. Applied Physical Science III Yr. Blazer & Color
2. Dhawalika Singh (W) B.A. (H) English II Year Memento
3. Aniket Jaiswal B.A. (Prog) III Year Memento

PLACEMENT CELL

1. Rakesh Gurnani B.Com (H) III Year Blazer & Color
2. M.S.Danish B.Sc.(H) Electronic III Year Blazer & Color
3. Saumit Chandra B.Sc.(H) Computer Science II Year Memento
4. Vikram Singh B.Com.(H) IYear Certificate
5. Shashank Rai B.A.(H) Maths I Year Certificate

MUSIC

1. Aditi (W) B.A.(H) English III Year Blazer & Color
2. Pranat Kr.Joshi B.A.(Prog.) II Year Special Memento
3. Snidha Das (W) B.A.(Prog.) II Year Memento

N.S.S.

1. Shashi Kr. Jain B.Com (H) III Year Blazer & Color
2. Akhil Behl B.Sc.(H) Mathematics III Year Memento
3. Aditya Vikram Tripathy B.Sc.(H) Mathematics III Year Memento
4. Neeti Sharma (W) B.A.(H) English II Year Memento
5. Nikhita Srivastava (W) B.A.(H) English II Year Memento

CHOREOGRAPHY

1. Mohit Anand B.Sc. (Life Science) III Year Blazer & Color
2. Aditya Goel B.Com (H) II Year Memento
3. Manya Aggarwal (W) B.A.(H) Eonomics II Year Memento
4. Shraddha Gupta (W) B.A.(H) Mathematics II Year Memento

NAVANKUR

1. Mahendra Prajapati B.A.(H) Hindi III Year Blazer & Color
2. Rita Kumari (W) B.A.(H) Hindi II Year Memento
3. Tara Chand Meena B.A.(H) Hindi I Year Memento

ENVIRONMENTAL SOCIETY

1. Manish Ojha (W) B.A.(H) Hindi III Year Memento

N.C.C.

1. Anuj Kumar Gautam B.A. (H) Hindi III Year Blazer & Color
2. Rohit B.A.(Prog.) III Year Blazer & Color
3. Rohit Kumar B.A. (H) Sanskrit III Year Special Memento
4. Sujit Kumar B.A. (H) History III Year Special Memento

SPIC MACAY

1. Riki Jain (W) B.Sc.(H) Botany III Year Memento
2. Bhawana Israni (W) B.Sc. Life Science III Year Blazer & Color
3. Prashant Kumar B.Sc. Life Science II Year Memento
4. Aditya N Prasad B.A.(H) History II Year Memento

EXCELLENCE IN SANSKRIT

1. Divyanand Jha M.A.(Final) Sanskrit Blazer & Color
2. Vimal Kishore Dhondiyal M.A.(Final) Sanskrit Blazer & Color
3. Sanjiv Kr. Singh M.A.(Final) Sanskrit Blazer & Color
4. Sohan Kumar B.A.(H) Sanskrit III Year Blazer & Color
5. Balram Sharma B.A.(H) Sanskrit III Year Memento
6. Asheesh Kumar B.A.(H) Sanskrit III Year Memento

ENGLISH DRAMATICS

1. Ruchika Chaturvedi B.A.(H) Economics II Year Memento
2. Nitin Saluja B.A.(H) Economics I Year Memento

STUDENTS’ UNION 2007-2008

1. Rohan Teotia B.Sc.(H) Physics III Year President
2. Abhishek B.A.(P) II Year Vice President
3. Karan Batra B.Com.(H) II Year General Secretary
4. Kunal Gangwani B.Sc. (H) Computer Science II Year Joint Secretary
5. Akhil Gupta B.A.(H) Maths II Year Central Councillor
6. Pradeep Kumar B.Sc.(H) Physics I Year Central Councillor
7. Thangminlum Hangshing B.Sc.(H) Botany III Year Cultural Secretary

 

Leave a Comment